top of page

Frico według Cesare

  • Zdjęcie autora: La cucina della mamma
    La cucina della mamma
  • 20 lut 2017
  • 2 minut(y) czytania

Kilka miesięcy temu brałam udział w warsztatach, organizowanych przez Akademię Kuchni Włoskiej z Krakowa. Pod czujnym okiem rodowitego Kalabryjczyka, Cesare Candido, przygotowałam klasyczne włoskie dania, z najwyższej jakości produktów. Dostarczyła je, prosto z Półwyspu Apeninskiego, firma Fattorie del Duca. Akademia uczy kucharzy i amatorów gotować prosto, smacznie i prawdziwie po włosku. Prowadzenie szkoleń to dla Cesare jeden ze sposobów walki z mitami na temat kuchni swojej ojczyzny, których w Polsce wciąż pokutuje bardzo wiele.

Zimowe warsztaty polegały na przygotowaniu w dwuosobowych grupach posiłku składającego się z czterech dań. Na przystawkę, włoskie antipasto smażyliśmy placki z ziemniaków i sera Montasio z dodatkiem cebuli. Primo piatto, czyli pierwsze danie stanowiło Risotto alla Trevigiana, doskonały ryż Vialone Nano ze świeżą kiełbasą z regionu Veneto (Wenecja Euganejska) i czerwoną cykorią radicchio. Na drugie danie, secondo piatto uczyliśmy się przyrządzić Carne alla Pizzaiola, cienki plaster wołowiny krótko duszony w sosie pomidorowym z kaparami, oregano i kalabryjską ostrą papryczką. Posiłek wieńczył deser — Rosa di Mela — paski ciasta francuskiego i cieniutkie plasterki jabłka zwinięte kształcie róży i zapieczone w piekarniku.

Dodatkowym elementem tej cudownej uczty było delikatne, świeże Bardolino chiaretto. To różowe, rześkie wino, pochodzące z okolic Jeziora Garda mogliśmy degustować dzięki uprzejmości The Fine Food Group.

Dziś chcę się z wami podzielić przepisem na przystawkę, której nauczyłam się podczas krakowskich warsztatów. To pochodzące z Friuli danie zwie się frico, a jego nieodzownym elementem jest ser Montasio. Produkuje się go z niepasteryzowanego mleka krowiego na prawnie wyznaczonym obszarze, obejmującym Friuli, Wenecję Julijską i niektóre prowincje Wenecji Euganejskiej. Montasio to twardy ser dojrzewający o kremowym, bogatym smaku z nutami owocowymi i korzennymi, lekko pikantny. W sprzedaży spotyka się trzy warianty tego sera, różniące się stopniem dojrzałości. Fresco dojrzewa nie dłużej niż dwa miesiące i jest kremowy, miękki i delikatny, mezzano dojrzewa od pięciu do dziesięciu miesięcy i odznacza się głębszym smakiem, natomiast straveccho po ponad dziesięciomiesięcznym dojrzewaniu zyskuje ziarnisty miąższ i pikantny aromat.

Frico według Cesare

Składniki:

2 średniej wielkości ziemniaki

250 gramów sera Montasio

1/4 średniej cebuli

Przygotowanie:

1. Ziemniaki obrać, z sera okroić skórkę, cebulę obrać i pokroić w kostkę.

2. Ziemniaki i ser zetrzeć na tarce o dużych oczkach, wymieszać.

3. Rozgrzać patelnię, wyłożyć 3/4 masy ziemniaczano serowej. Uformować placek. grubości palca. Nałożyć cebulę i przykryć resztą masy, lekko ugnieść na patelni.

4. Smażyć na średnim ogniu, początkowo podważać placek drewnianą łopatką, aby się nie przyklejał. Uwaga: początkowo frico mocno paruje i można odnieść wrażenie, że się pali. Bez obaw, to paruje woda z ziemniaków.

5. Kiedy można nim będzie swobodnie poruszać przerzucić na drugą stronę i smażyć dalej. Gdy druga strona przestanie przyklejać się do patelni przerzucić jeszcze kilkakrotnie. Stopniowo z placka będzie wyciekał tłuszcz, na którym równo obsmażamy frico przez kilka minut.

6. Podajemy jako sycącą przystawkę.

Buon appetito!

Comentarios


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page