top of page

Szpinak i suszone pomidory

  • Zdjęcie autora: La cucina della mamma
    La cucina della mamma
  • 20 lut 2017
  • 2 minut(y) czytania

W Ameryce Południowej pomidory uprawia się już od ośmiu tysięcy lat. Do Europy trafiły one po 1492 roku, za sprawą Krzysztofa Kolumba. Inne źródła podają, że warzywa te przywiózł dopiero Hernan Cortes w 1540 roku. Początkowo uprawiano je jedynie jako rośliny ozdobne, owoce uznawano za trujące i przypisywano im właściwości wywołujące „miłosny szał”. Nazywano je pommes amore, czyli jabłkami miłości. Nie jest do końca jasne, czy to przez skojarzenie z mitologią grecką, czy z powodu koloru pierwszych owoców, ale z czasem zaczęto je nazywać pomme d`or, czyli złote jabłko.

W drugiej połowie XVII wieku pomidory zaczęto uprawiać i rozmnażać. Na południu Włoch znalazły one doskonałe warunki do rozwoju. Mieszkańcy Italii bardzo szybko pokochali nowe warzywo, a przetwory pomidorowe stały się nieodłącznym elementem tamtejszej kuchni.

Na szczególną uwagę zasługuje odmiana San Marzano (DOP). Podobno pierwsze jej rośliny otrzymał ówczesny król Neapolu, Ferdynand I Burbon-Sycylijski w darze od wicekróla Peru, Manuela de Amat y Juniet w 1770 roku. Rozpoczęto je uprawiać w okolicach miasta San Marzano sul Sarno, gdzie na żyznej, wulkanicznej ziemi miały doskonałe warunki do rozwoju. Odmiana ta daje podłużne, mięsiste owoce, z niewielką ilością pestek. Są idealne do produkcji sosu pomidorowego, niezbędnego składnika pizzy, która także pochodzi z Neapolu.

Pomidory San Marzano to odmiana idealnie nadająca się do suszenia. Przekrojone na pół owoce po wysuszeniu w sierpniowym słońcu Sycylii pakowane są do słoików i zalewane doskonałą oliwą z oliwek. Takie pomidory długo zachowują głęboki aromat, piękny czerwony kolor i charakterystyczną słodycz.

Torta salata con ricotta, spinaci e pomodori secchi,

czyli tarta z ricottą, szpinakiem i suszonymi pomidorami

Składniki:

400 g mąki pszennej

pół szklanki oliwy

szklanka letniej wody

400 g szpinaku (świeżego lub lekko rozmrożonego)

250 g ricotty

8 połówek suszonych pomidorów

4 jajka

1 ząbek czosnku

sól

pieprz

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesiać, dodać dużą szczyptę soli, wlewać wodę zagniatając ciasto. Ugniatać, aż będzie jednorodne, miękkie i elastyczne. Jeżeli ciasto jest zbyt twarde można dolać wody, gdy jest zbyt klejące można dosypać mąki. Odstawić na co najmniej 30 minut.

  2. Posiekać czosnek, rozgrzać łyżkę oliwy, podsmażyć czosnek. Szpinak posiekać, podsmażyć z czosnkiem, aby odparować jak najwięcej wody. Przestudzić.

  3. Szpinak wymieszać z ricottą, dodać roztrzepane jajka.

  4. Pomidory odsączyć z oliwy, pokroić w paski, dodać do masy szpinakowej.

  5. Ciasto podzielić na 8 części. Każdą cześć wałkować cienko, aż płat ciasta będzie przezroczysty. Smarować oliwą i układać jeden na drugim w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym, tak aby brzegi ciasta wystawały na zewnątrz.

  6. Nagrzać piekarnik do 190 stopni. Gdy wszystkie warstwy będą już gotowe nałożyć nadzienie i brzegi ciasta zawinąć do środka. Piec około 40 minut, aż wierch ciasta się zrumieni.

Buon appetito!

Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page