Pandolce genovese
- La cucina della mamma
- 5 lut 2017
- 2 minut(y) czytania

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, czas więc na świąteczne wypieki, a najbardziej typowym włoskim świątecznym ciastem jest panettone. O popularnej babie w kształcie kopuły, czyli panettone milanese napiszę kiedy indziej. Dziś będzie o mniej znanej panettone genovese, zwanej także pandolce genovese. To rodzaj niskiego, okrągłego słodkiego chleba, a raczej ciasta drożdżowego, z dodatkiem rodzynek, kandyzowanych owoców, nasion kopru włoskiego i pinioli.
Według historyka Luigi Augusto Cervetto rytuał związany z pandolce ma korzenie perskie. Pochodzi on od zwyczaju obdarowywania króla słodkim chlebem z dodatkiem kandyzowanych owoców przez najmłodszego z poddanych.
W tradycji liguryjskiej pandolce wnoszone jest na stół przez najmłodszego członka rodziny na koniec kolacji wigilijnej. Wierzch ciasta ozdabia się trzema nacięciami, w które wkłada się gałązkę wawrzynu – symbol bogactwa i szczęścia. Podczas dzielenia ciasta przez głowę rodziny, wypowiadane są życzenia zdrowia i długiego życia dla wszystkich zgromadzonych. Kiedyś ostatni kawałek pozostawiało się do 3 lutego, dnia świętego Biagio. Dopiero po błogosławieństwie świętego kawałek ten rozdzielało się na członków rodziny. Spożycie pobłogosławionego ciasta miało chronić przed bólem gardła.
Pandolce przygotowanym z tego przepisu poczęstowałam rodowitego Genueńczyka. Powiedział, że jest takie, jakie jadał w dzieciństwie. Nie mogłam sobie wymarzyć lepszej rekomendacji.
Pandolce genovese
Składniki:
500 g mąki pszennej (typ 550)
200 g rodzynek
175 g masła
150 g cukru
50 g pinioli
60 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
60 g kandyzowanej skórki cytrynowej
25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
1 łyżka wody z kwiatów pomarańczy
szczypta soli
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w szklance ciepłej wody, rozmieszać z połową mąki i odstawić w ciepłe miejsce na minimum 2 godziny.
Namoczyć rodzynki w ciepłej wodzie prze około godzinę. Skórki cytrynowe i pomarańczowe pokroić w kosteczkę.
Do ciasta dodać pozostałą mąkę, cukier, sól, odsączone rodzynki, skórki cytrusów, piniole, wodę pomarańczową, nasiona kopru i miękkie masło. Wymieszać wszystko i zagniatać, aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Odstawić na minimum 2 godziny (można przykryć folią i odstawić na noc).
Już nie zagniatając podzielić ciasto na dwie części, delikatnie uformować dwa okrągłe bochenki i ułożyć je na kawałku papieru do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny.
Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Na każdym bochenku ostrym nożem zrobić trójkątne nacięcie. Wstawić pandolce do piekarnika. Piec godzinę.
Buon appetito!
Comments