Taleggio i gruszka, duet doskonały
- La cucina della mamma
- 20 lut 2017
- 2 minut(y) czytania

Północnych Włoch nie darzę szczególną atencją, są dla mnie zbyt… niemieckie. Ale jedno muszę przyznać – z północnych regionów Italii pochodzą wyśmienite sery. Gorgonzola, mascarpone, fontina, parmigiano reggiano, grana padano, taleggio, asiago, caprino di pura capra, czy toma to tylko kilka najpopularniejszych. Te i inne serowe wspaniałości można nabyć w La Bottega w Poznaniu, w Fattorie del Duca w Krakowie, bywają też w dobrze zaopatrzonych delikatesach, a nawet w sieciowych supermarketach. Wystarczy dobrze poszukać.
Taleggio to półmiękki , gładki ser, o mocnym, ostrym zapachu i owocowym posmaku, lekko słony. Skórka ma kolor pomarańczowo-różowy, łatwo pokrywa się pleśnią, jest niejadalna. Produkowany jest w regionie Lombardia od setek lat. Prawdopodobnie sposób wytwarzania tego sera pozostawili po sobie Celtowie, którzy w IV wieku p.n.e. zamieszkiwali Oròbię, czy też Uròbię, historyczną krainę na terenach dzisiejszej Lombardii. Początkowo nazywany był stracchino, tak jak wszystkie miękkie sery w kształcie kwadratu. Pod koniec XIX wieku pojawiła się potrzeba wyróżnienia sera, który dojrzewał w grotach doliny Taleggio. Nazwa wskazująca pochodzenie sera po raz pierwszy pojawiła się w 1872 roku w publikacji „Della fabbricazione dei formaggi”. Był to początek drogi, która zakończyła się w roku 1996 nadaniem serom Taleggio oznaczenia DOP.
Risotto con taleggio e pere,
czyli risotto z serem taleggio i gruszkami
Składniki:
280 gramów ryżu do risotto (Arborio, Carnaroli, Vialone Nano)
900 ml podgrzanego bulionu warzywnego
mała cebula
łyżka masła
150 gramów Taleggio
2 łyżki startego parmezanu
kieliszek białego wytrawnego wina (użyłam Riesling)
2 gruszki
Przygotowanie:
Gruszki obrać, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w kostkę.
Cebulę obrać i posiekać. Rozgrzać masło w rondlu, smażyć cebulę aż się zeszkli.
Wrzucić ryż i pokrojone gruszki, smażyć przez chwilę mieszając. Dolać wino, gotować aż alkohol odparuje. Wlać dwie chochle gorącego bulionu. Gdy ryż wchłonie cały płyn dodać kolejne dwie chochle i tak stopniowo – mieszać, dolewać, mieszać, dolewać, aż ryż będzie miękki i kleisty na zewnątrz i lekko twardawy w środku.
Ser pokroić w kostkę, odrzucić skórkę. Dodać do gorącego risotto i wymieszać. Odstawić na dwie minuty i natychmiast podawać.
Buon appetito!
Comments