top of page

Tarta "Limoncello"

  • Zdjęcie autora: La cucina della mamma
    La cucina della mamma
  • 3 lut 2017
  • 2 minut(y) czytania

Mówi się, że sukces ma wielu ojców. Zgodnie z tym powiedzeniem likier "Limoncello" ma wielu wynalazców. Do jego stworzenia przyznają się mieszkańcy Sorrento, Amalfi, a także pobliskiej wyspy Capri. Na tej niewielkiej włoskiej wyspie Maria Antonia Farace prowadziła na początku XX wieku pensjonat, który słynął z przepięknego ogrodu cytrusowego. Maria Antonina ze swoich dorodnych owoców, przygotowywała likier, którym częstowała gości pensjonatu. W 1920 roku jedna z córek Farace wyszła za mąż za członka znanego wówczas klanu restauratorów – Canale. Prowadził on słynną restaurację „La Bersagliera” w Il Borgo Marinari di Napoli, do której przeniósł zwyczaj częstowania gości likierem Donny Farace. Po II wojnie światowej wnuk Marii Antoniny – Salvatore wskrzesił ten zwyczaj i wznowił produkcję likieru babki. Tradycję kontynuował jego syn Massimo, który w roku 1988 zarejestrował nazwę „Limoncello”.

Sorrento i Amfala mają swoje legendy dotyczące powstania słynnego likieru. W Amfali legendy sięgają czasów średniowiecza, kiedy to zaczęto uprawiać pierwsze cytryny w Europie. Inne źródła mówią o rybakach, którzy rozgrzewali się likierem z cytryn przed wypłynięciem w morze jeszcze za czasów inwazji Saracenów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że każda butelka tego trunku powstaje według „tradycyjnych receptur”. Dziś likier "Limoncello" dostępny jest w całej Europie i podbija rynki azjatyckie. Aby chronić przed podróbkami trunek otrzymał poziom uznania IGP, czyli Indicazione Geografica Protetta (Chronione Oznaczenie Geograficzne). Oznacza to, że nazwę „Limoncello” mogą nosić tylko likiery wyprodukowane z cytryn rosnących w rejonie Sorrento, Amfali i Capri. Pozostałe mogą nosić nazwę „Limoncino”.

Ten słodko orzeźwiający likier podawany jest po posiłkach, jako digestivo, a także używany do deserów. Ja często aromatyzuję nim sałatkę owocową. Tarta, którą dziś upiekłam jest cudownie orzeźwiająca, lekko kwaskowa i delikatnie słodka. Po prostu pyszna. Likier nie jest koniecznym składnikiem, ale nadaje tarcie wspaniały aromat i dodaje lekkiej wytrawności.

Crostata al limone con "Limoncello",

tarta cytrynowa z likierem "Limoncello"

Składniki:

300 g mąki pszennej

112 g cukru pudru

150 g masła

3 żółtka

skórka otarta z jednej cytryny

3 jajka

120 g cukru

250 g ricotty

sok z 2 cytryn

3 łyżki likieru „Limoncello” lub „Limoncino”

cukier puder do posypania

Przygotowanie:

  1. Przygotować kruche ciasto: posiekać mąkę, cukier i masło, dodać żółtka i skórkę cytrynową i szybko zagnieść ciasto. Zawinąć w folię i wstawić do lodówki na godzinę.

  2. Nagrzać piekarnik do 180 stopni. Ciasto rozwałkować między dwoma arkuszami pergaminu, przełożyć na natłuszczoną formę do tarty, skrawki zagnieść i wstawić ponownie do lodówki . Ciasto ponakłuwać gęsto widelcem, przykryć kawałkiem papieru do pieczenia i obciążyć. Piec około 15 minut.

  3. Jajka ubić z cukrem, dodać sok z cytryny, likier i riccotę, ubijać jeszcze przez chwilę. Wylać na podpieczony spód i wstawić do piekarnika.

  4. Po około 15 minutach, rozwałkować pozostałą część ciasta, pociąć w cienkie paski. Wyjąć ciasto, ułożyć kratkę i wstawić ponownie do piekarnika. Piec około 40 minut.

  5. Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem, kroić po całkowitym wystudzeniu.

Buon appetito!

Comments


© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

bottom of page