Kawa i ciacho
- La cucina della mamma
- 3 lut 2017
- 2 minut(y) czytania

Technika zawiodła, czas sięgnąć do tradycji. Nasz nowoczesny ekspres ciśnieniowy musiał pojechać na wycieczkę do serwisu, wymaga wymiany uszczelek i dokręcenia paru śrubek. I jak tu żyć bez porannego cappuccino i popołudniowego espresso?
Na szczęście Alfonso Bialetti podarował światu Mokę. Jest to ekspres niskociśnieniowy do kawy, produkowany we Włoszech, w niezmienionej formie, od osiemdziesięciu lat. Charakterystyczny kanciasty kształt Moki znany jest na całym niemal świecie. To proste urządzenie składa się z kilku raptem elementów: dolnego zbiornika, dwóch filtrów, uszczelki i górnego pojemnika. Klasyczny model wykonany jest z duraluminum, a uchwyty z bakelitu. Obecnie coraz częściej spotkać można kawiarki ze stali, w różnych wersjach kolorystycznych, a także przystosowane do używania na płycie indukcyjnej.
Moka to podstawowy element wyposażenia niemal każdej włoskiej kuchni. Podobno 90 % Włochów posiada co najmniej jedną taką kawiarkę, a nierzadko kilka, różniących się wielkością.
Przygotowanie kawy w takim urządzeniu jest niezwykle proste: do dolnego zbiornika nalewamy wodę, nakładamy lejkowaty filtr, do którego sypiemy średnio zmielona kawę, delikatnie ubijamy i nakręcamy górny zbiornik. Następnie stawiamy urządzenie na płycie kuchennej i czekamy aż kawa się zaparzy. Gdy górny zbiornik napełni się, zestawiamy kawiarkę i delektujemy się aromatycznym napojem.
A do kawy proponuję pyszną tartę kasztanową.
Crostata di castagne,
czyli tarta kasztanowa
Składniki:
Ciasto:
400 g mąki tortowej
200 g masła
150 g cukru pudru
4 żółtka
Nadzienie kasztanowe:
1 puszka niesłodzonego puree kasztanowego (ok. 440 g)
1 szklanka śmietanki 18 %
2 łyżki brązowego cukru Damerara
4 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Przygotowanie:
1. Przesiać mąkę, dodać cukier, posiekać z zimnym masłem. Dodać żółtka, zagnieść gładkie ciasto. Zawinąć w folię i chłodzić w lodówce przez co najmniej pół godziny.
2. Puree kasztanowe zmiksować ze śmietanką, dodać cukier, jajka i ekstrakt waniliowy. Zmiksować na gładką masę.
3. Nagrzać piekarnik do 180 stopni. 3/4 ciasta rozwałkować i wylepić nim dno i boki formy do tarty. Nakłuć widelcem, przykryć kawałkiem papieru do pieczenia i obciążyć suchą fasolą. Podpiec około 10 minut. Zdjąć obciążenie i papier. Nałożyć nadzienie, wyrównać powierzchnię.
4. Pozostałą część ciasta rozwałkować, wyciąć paski i ułożyć kratkę na powierzchni tarty.
5. Piec około 50 minut.
Buon appetito!
Comments